همه چیز درباره المپیاد دانشجویی!

پیش از آن که وارد بحث اصلی، همه چیز درباره المپیاد دانشجویی! شویم مقدمه ای را درباره المپیاد دانشجویی بیان می کنیم. با کانتنتاپ همراه باشید.

المپیاد دانشجویی چیست؟

یکی از چالش هایی که هر ساله دانشجویان با آن مشغول هستند و بسیار در تکاپو هستند تا در آن رتبه‌ای بالا کسب کنند، المپیاد دانشجویی می باشد. وزارت علوم تحقیقات و فناوری با هدف تشویق و ترغیب دانشجوهای دانشگاه های کشور به مطالعه و پژوهش هر ساله مناسب هایی تحت عنوان المیپاد های دانشجویی برگزار می کند.

در این المپیاد دانشجویان سال سوم به بالای دوره کارشناسی می توانند با ثبت نام کردن در دوره‌های مختلف در این المپیاد شرکت کنند و دانش و مهارت‌ها و بار علمی خودشان را به چالش بکشند.

دانشجویان انواع رشته‌های مختلف می توانند در المپیاد علمی دانشجویی شرکت کننده و هیچ محدودیتی برای رشته مورد نظر در المپیاد وجود ندارد.

المپیاد علمی دانشجویی

شرایط المپیاد دانشجویی برای ورود

المپیاد دانشجویی دارای یک سری ضوابط و شرایطی می باشد که برای شرکت کردن در آن باید ابتدا واجب شرایط لازم بود. المپیاد علمی دانشجویی به دو صورت متمرکز و غیر متمرکز برگزار می شود. از جمله شرایط شرکت در المپیاد دانشجویی، گذراندن حداقل ۷۰ واحد درسی در مقطع لیسانس و همچنین عدم فارغ التحصیلی در این مقطع می باشد.

یکی از شرایط پذیرش در المپیاد غیر متمرکز علمی، باید دانشجو جزو نفرات برتر و ممتاز رشته تحصیلی خود باشد و این یکی از شرایط مهم در المپیادهای غیر متمرکز به شمار می آید. از دیگر شرایط المپیاد علمی دانشجویی این است که متقاضیان با توجه به بالاترین نمره علمی و بدون احتساب و در نظر گرفتن معدل انتخاب می‌شوند.

از دیگر ضوابط و شرایط المپیاد علمی این می‌باشد که مواد امتحانی رشته‌های المیپاد همانند مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد و تفاوت اساسی در آن‌ها وجود ندارد.

المپیاد دانشجویی چند مرحله دارد؟

المیپاد دانشجویی ایران دارای دو مرحله غیر متمرکز و متمرکز می باشد و هر کدام از این دو مرحله نیز دارای مراحل ویژه و خاص خودشان می باشند . آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته برای ورود به دانشگاه ها به منزله و هدف مرحله اول متمرکز المپیاد به حساب می آید و از این طریق کلیه دانشجویانی که در این مرحله از المیپاد علمی شرکت می کنند در واقع مرحله نخست المیپاد را طی کرده اند.

در المپیاد غیر متمرکز برای شناسایی و آشنایی با دانشجویان به عنوان مرحله نخسب المیپاد دو مرحله وجود دارد ، مرحله اول دانشکده های حقوق دانشگاه های دولتی کشور با معیار های مورد نظر خودشان اسامی پنج نفر از دانشجویان برگزیده و ممتاز خود را به مراکز قطب‌های دانشگاهی اعلام می‌کنند، مرحله دوم دانشجویان معرفی شده در مراکز هر یک از قطب‌های هشت گانه کشور به رقابت با بار علمی خودشان به صورت تشریحی می پردازند.

برگزیدگان در این مرحله به عنوان دانشجویان برگزیده شده در مرحله نخسب غیر متمرکز المیپاد به مرکز المیپاد معرفی می شوند. در آخر برگزیدگان مرحله متمرکز و غیر متمرکز با یکدیگر به رقابت می پردازند.

امتیازات المپیاد دانشجویی

لیست رشته‌های المپیاد دانشجویی

دانشجویان برای شرکت در المیپاد داشنجویی ابتدا باید در لیست رشته‌ها به دنبال رشته خود بگردند و در صورت وجود آن رشته در لیست رشته های المپیاد می‌توانند در قسمت مربوطه ثبت نام کنند. درباره این سوال که المپیاد دانشجویی در چه رشته هایی است، ما برای شما لیست این رشته‌ها را قرار داده ایم.

لیست رشته های المپیاد علمی به شرح زیر می باشد:

 • زبان و ادبیات فارسی
 • علوم اقتصادی
 • مجموعه علوم تربیتی
 • مجموعه علوم جغرافیایی
 • مجموعه الهیات و معارف اسلامی
 • مجموعه روان شناسی
 • مجموعه حقوق
 • علوم زمین
 • شیمی
 • مجموعه ریاضی
 • مجموعه فیزیک
 • مجموعه زیست شناسی
 • آمار
 • زیست شناسی جانوری
 • زیست شناسی گیاهی
 • مهندسی صنایع
 • مجموعه مهندسی شیمی
 • مجموعه مهندسی برق
 • مجموعه مهندسی عمران
 • طراجی صنعتی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مجموعه مهندسی مواد
 • مجموعه زراعت و اصلاح نباتات
 • مجموعه مهندسی مکانیک
 • سلول های بنیادی و مهندسی بافت

دانشجویان با شرکت در این رشته های می توانند بار علمی و دانستنی‌های خود را در مقطع تحصیلی خود به چالش بکشند.

جوایز المپیاد

جایزه نفرات برتر و امتیازات المپیاد دانشجویی

برای نفرات برتر المیپاد علمی داشنجویی جوایز ارزنده و نفیسی در نظر گرفته شده است. از جوایز نفرات برتر می توان به، سفر عمره مفرده، تسهیلات نظام وظیفه شامل انجام پروژه های علمی به جای رفتن به سربازی و همپنین دریافت کارت پایان خدمت و خروج از کشور بدون وثیقه و تشریفات معمول برای رفتن به سفرهای علمی و کاری و حرفه ای، وام مسکن نخبگان به میزان ۸۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال با احراز امتیازات اولویت، هدیه ازدواج به مبلغ ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال، کمک هزینه ارائه مقاله خارجی و داخلی به مبلغ ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و ۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال و اعتبار پژوهشی رساله دکتری به مبلغ ۴۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال می باشد، مقرری ماهیانه ۲،۶۰۰،۰۰۰ ریال اشاره کرد.

تسهیلات جدیدی نیز علاوه بر امتیازات بالا به تصویب رسیده است که در صورت اجرایی شدن و تصویب نهایی آن ها حتما در مفاد در ادامه امتیازات بالا قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که گفته شود مبالغ فوق سالانه مورد بازنگری قرار خواهند گرفت و به تناسب افزایش می یابند پس در این رابطه جای هیچ نگرانی نیست.

المپیاد دانشجویی غیر متمرکز

المپیاد دانشجویی غیر متمرکز

المپیاد دانشجویی غیر متمرکز در مناطق ۱۰ گانه کشور سالیانه در حال برگزاری هستند. این المیپادهای غیر متمرکز مخصوص دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها می‌باشند. یکی از دانشگاه‎‌های شاخص و مورد تایید سازمان به عنوان مرکز برگزاری انتخاب می شود و سپس دانشجویان در قالب گروه‌های پنج نفره سازماندهی و تقسیم می‌شوند.

این گروه از دانشجویان نیز باید پس از قبولی و گذر کردن از مرحله گزینش مانند پذیرفته شدگان مرحله نخست المپیاد متمرکز باید در مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی که همان آزمون به صورت تشریحی که در ابتدای کار بود شرکت کنند.

یکی از شرایط و قوانین المپیاد دانشجویی غیر متمرکز این است که حتما باید دانشجویانی که در این المپیاد شرکت می‌کنند در سال تحصیلی سوم و یا چهارم مقطع تحصیلی خود باشند و همچنین باید در حین ثبت نام و ورود به المپیاد برگه اشتغال به تحصیل را داشته باشند و یا به عبارتی نباید فارق التحصیل باشند.

دانشجویان متقاضی برای شرکت در این المپیاد باید در زمان ثبت نام از طریق درگاه‌های مربوطه اقدام به ثبت نام کنند و در تاریخ مذکور باید برای شرکت در المپیاد به مکان مشخص شده در سایت مربوطه مراجعه کنند.

سخن پایانی
المپیاد علمی دانشجویی یکی از چالش های بسیار مهم و اساسی برای بیشتر دانشجو ها در رشته های متفاوت می باشد. دانشجویان در این گونه المپیاد ها در تلاش و تکاپو هستند تا مدال نفر را در مطالب علمی و اساسی رشته خود را از آن خود کنند.

Sending
User Review
۰ (۰ votes)
3 نظرات
 1. Eli می گوید

  سلام وقت بخیر
  آیا دانشجویان رشته پرستاری هم میتونن در این المپیاد شرکت کنند؟ در چه رشته ای از المپیاد میتونن شرکت کنن؟؟؟

 2. Eli می گوید

  سلام وقت بخیر
  آیا دانشجویان رشته پرستاری هم میتونن در این المپیاد شرکت کنند؟
  در چه رشته ای از المپیاد میتونن شرکت کنن؟؟؟

 3. عليرضا می گوید

  انگاری میتونن در همه رشته ها شرکت کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.