اصول اولیه راه اندازی استارت آپ

کلیات استارت آپ

معنی کلی که می توانیم برای واژه استارت اپ بیان کنیم این است که واژه استارت اپ یعنی حرف و کسب و کاری که برای جست و جوی یک مدل کسب و کار تکرار شونده و گسترش پذیر تشکیل شده است. یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که یکی از مهم ترین و همچنین اصلی ترین شرط ها و موارد لازم برای نام نهادن نام استارت اپ بر روی یک کسب و کار عدم قطعیت آن می باشد.
چگونگی تشکیل شدن و همچنین استارت خوردن استارت اپ ها معمولا از یک نظر و ایده های استارتاپی شروع می شود و توسط تعدادی از افراد در غالب گروه یا تیم مربوطه با حداقل امکانات و تجهیزاتی که دارند کار را راه اندازی می کنند.
ما در این مقاله توضیح کامل راجع به اصول اولیه راه اندازی استارتاپ و انواع موفق استارتاپ‌ها خواهیم داد پس با کانتنتاپ همراه باشید.

نیاز یک استارت آپ چیست؟

راه اندازی استارت آپ نیازمند یک گروه فعال و همچنین دارای ایده های نو و خلاقانه و مهارتی می باشد. استارت اپ به پروژه هایی گفته می شود که در جریان عملی کردن آن پروژه علاوه بر تلاش و کوشش افراد گروه یک ایده خام نیز وجود داشته باشد و در نهایت به تولید یک محصول و نتیجه دلخواه بی انجامد و همچنین زمینه و موقعیت برای فروش آن محصول تولیدی نیز فراهم شود.
نکته‌ای که در استارت آپ وجود دارد این است که استارت اپ تمامی مراحل را از ابتدا یعنی صفر تا صد را می‌گذراند و تمام مراحل کار را به صورت آزمون و خطا و همچنین یادگیری اصول و مبانی پایه کار را انجام می‌دهد.
لازم است که یادآوری شود که یک استارت اپ موفق بستگی به آن کار های عملی پیچیده علمی ندارد بلکه بستگی به تولید و تهیه یک محصول و همچنین مهم تر از آن فروش آن محصول به مشتری دارد که از سایر استارت آپ ها موفق‌تر و پر کار تر در این زمینه باشد.
شما میتوانید با بررسی علت موفقیت‌ها و شکست‌های دیگر استارتاپ‌های موفق ایرانی، اطلاعات و دانش خود را در این باره افزایش دهید.
چگونگی راه اندازی استارت آپ

انواع استارتاپ‌ها

استارت آپ ها انواع زیادی دارند، اما مهم ترین آنان استارتاپ‌های موفق در این عرصه هستند که به چند مورد از آن‌ها اشاره می کنیم:

استارت اپ های گسترش پذیر

این نوع از استارت اپ سود و ارزش و بازدهی تقریبا زیادی دارد و معمولا به صورت خوشه ها و زیر گروه های ایده پرداز های نو و خلاق با هم گروه های حرفه ای تشکیل می دهند. این گروه استارت اپ به گونه‌ای است که از ابتدا راه اندازی استارت آپ افراد دارای ایده ها نو و خلاقانه بودند که در نهایت آن این استارت آپ موفق با ایده های ناب تر تشکیل شده است.

استارتاپ سبک زندگی

این نوع استارت اپ در واقع کار مهم و همچنین بخش مهم آن عجین شده است با زندگی روزمره ما. مثال قابل درکی که می توان در این زمینه نام برد، مثلا فردی که ماشین برقی برای تفریح خود در پارک تهیه کرده است با در اختیار قرار دادن آن به دیگر افراد می تواند با دریافت هزینه ای ماشین برقی خود را در سطح بالایی قرار دهد و حتی می تواند تفریحات بیشتری نیز داشته باشد.

استارت آپ کسب و کار های کوچک

این نوع استارت اپ این گونه است که یک خانواده مالک آن است و آن را مدیریت می کند و کار اصلی این استارت آپ تامین و تهیه مخارج خانواده را در بر می گیرد.

استارت آپ های اجتماعی

این دسته از استارت اپ ها هدفی فقط منحصر به کسب و کار و کسب درآمد ندارند بلکه وسعت دید آن ها بیشتر است و دید آن ها بیشتر به دنبال تبدیل دنیا به جا و مکانی بهتر برای زندگی انسان ها است.

شرکت های استارتاپ بزرگ

شرکت های بزرگ و همچنین موسسات بزرگ به دلیل تغییراتی که در نظرات مشتری ها وجود دارد و همچنین فناوری های روزافزون و جدید، قانون گذاری های قدیمی و جدید و وجود رقبا جدید و حرفه ای در این عرصه ها آن ها مجبور هستند تا با ایفا کردن برنامه های جدید و همچنین استارتاپ های نوین و خلاقانه در میدان رقابت حرفه ای عمل کنند.

صفر تا صد راه اندازی استارتاپ

مراحل راه اندازی استارت آپ

 • تحقیق و بررسی

در این مرحه لازم است که ایده و نظرات افراد را در موضوع مورد بحث بررسی شوند. برای موفق شدن یک کسب و کار کوچک و یا حتی بزرگ تر لازم است که مشکلات مورد بحث قرار داده شوند ، نیازی را برطرف کند و همچنین چیزی را که بازار نیاز دارد ارائه کند.
 • ایجاد یک طرح و ایده توجیح کننده کسب و کار

داشتن یک طرح برنامه ریزی شده برای شروع یک کسب و کار، باعث می شود از مرحله راه اندازی تا مراحل رشد و در نهایت پایانی به صورت یک مشاور دقیق هدایت و راهنمایی می کند.
 • برنامه ریزی مسئله های مالی

شروع کسب و کار کوچک نیازمند سرمایه عظیمی نیست اما برای شروع کردن کسب و کار نیازمند یک سرمایه اولیه برای راه اندازی است. روشی که در این راه وجود دارد تحت عنوان بوت استرپ نام گرفته است، این روش به این گونه است که حداقل سرمایه مورد نیاز یعنی فقط برای آنچه مواردی که ضروری است می توان کار و کسب و کار را آغاز کرد.
 • برگزیدن ساختار کسب و کار

کسب و کار می تواند یک شرکت به صورت خصوصی، یک شرکت تضامنی و یا یک شرکت سهامی و همچنین موارد دیگری باشد. در این راه باید یک ساختار برای شروع کسب و کار انتخاب شودو کسب و کار را با آن ساختار پایه گذاری کرد و در آینده در صورت نیاز می توان آن را تغییر داد.
 • انتخاب کردن نام تجاری مورد نظر و به ثبت رساندن آن

نام کسب و کاری که می خواهید شروع کنید در آینده و همچنین در همه جنبه های کسب و کار شما تاثیر دارد. برای انتخاب نام کسب و کار خود ابتدا قبل از نامگذاری و ثبت آن به خوبی تحقیق کنید که آیا نام مورد نظر شما برای موسسه یا شرکتی به ثبت رسیده است یا خیر.
 • دریافت مجوز های مربوط کار

برای راه اندازی استارت آپ باید تحقیق های لازم را انجام دهید تا، اطلاعات لازم در مورد اینکه در آن حرفه و کسب و کار، چه نوع مجوز هایی باید دریافت شوند، لازم است که آن ها را برای ادامه کار در اختیار داشته باشید.
 • برگزیدن سیستم حسابداری مورد نظر

مهم ترین بخش سیستم های کسب و کار، سیستم حسابداری آن است. سیستم حسابداری برای ایجاد و مدیریت بودجه کسب و کار لازم است.

 • برگزیدن مکان مناسب استارت اپ

انتخاب و راه اندازی مکانی برای استارت اپ بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب مکان مناسب برای کسب و کار خود ابتدا باید به خوبی در مورد آن مکان تحقیق شود که آیا برای کسب و کار شما مفید واقع می شود یا خیر.
 • آماده و انتخاب کردن تیم مورد نظر

اکنون زمان آن رسیده است که افرادی را که دارای ایده های نو و خلاقانه و همچنین دارای مهارت ها و حرفه های مشخصی هستند که در کسب و کار به شما کمک های شایانی می کنند را به کار بگیرید.
 • ارتقا و بالا بردن استارت اپ

در هنگامی که کسب و کار در حال توسعه و رونق است وقت آن است که شرکت یا موسسه جذب مشتری و مصرف کننده را آغاز کند. از راه های زیادی می توان برای ارتقا دادن استارت اپ  خود کمک گرفت.

استارت اپ

قوانین استارتاپ

برای هر فعالیت و کسب و کاری یک سری قواعد و قوانینی از قبل تعیین شده است که آن حرفه را در چهارچوبی محدود قرار می دهد. استارت اپ نیز دارای یک سری قواعد و قوانینی نیز است که آن را در چهار چوب یک سری محدودیت هایی قرار داده است.
قوانین های ثبت شده در ایران برای استارت اپ ها هنوز کامل به طور کامل ثبت نشده اند اما یک سری قوانینی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کرد، به طور مثال قانون ثبت اختراعات و یا قانون تجارت الکترونیک و همچنین مواردی دیگر در این زمینه از جمله قوانینی هستند که در رشد و شکوفایی  این شرکت ها نقش بسزایی دارند.
استارت آپ ها باید نسبت به حقوق و همچنین وظایف خود آگاهی لازم و کافی را داشته باشند و پیش از آن که به یک شخص حقوقی تبدیل شوند، وظایف و نقش های خود را در تمام عرصه های کاری خود به خوبی بشناسند و همچنین باید آن ها  را در دستو کار خود در اولویت قرار دهند.
چند نکته حقوقی را پیرامون بحث استارتاپ‌ها بیان می کنیم:
 1. استارت اپ ها باید توجه لازم را داشته باشند که ایده‌های خود را به راحتی افشا نکنند زیرا در اصل ایده تحت حمایت های قانونی قرار ندارد.
 2. لازم نیست که تمام اشخاص مورد نیاز در ایجاد محصول را شریک خود کنید می توان به جای شریک قرار دادن آن ها از آن ها در قالب مشاوره یا قرارداد کار استفاده کنید.
 3. در تاسیس کردن و ثبت شرکت خود در اداره های ثبت به هیچ عنوان نباید عجله کرد زیرا تاسیس کردن این گونه شرکت ها کار آسانی است اما منحل کردن آن شرکت کار آسانی نیست و با موانع تقریبا زیادی همراه است.
 4. پیش از سرمایه گذاری های بزرگ بر روی یک ایده ان را مورد ارزیابی قرار دهید یا مشخص شود تا چه درصد طرح پیشنهادی توجیه پذیر و همچنین دارای ریسک است.
 5. اگر قصد این را دارید که همکاران دیگر خود طرحی را شریک شوید جهت تنظیم درست روابط خود با آن‌ها قرداد مکتوب شرکت را حتما لازم است که امضا کنید و این قرار داد حتما باید جامع و شفاف باشد.
Sending
User Review
۰ (۰ votes)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.