کاریزما چیست؟

 

حتما تا بحال شنیده اید که به شما می گویند که فلانی چه شخصیت کاریزماتیکی دارد، یا می گویند طرف چه کاریزمایی داشت. اما منظور آن ها از این حرف ها چیست؟ این اشخاص چه تعریفی از این واژه دارند که به فردی کاریزماتیک می گویند و به فرد دیگری نه؟ و در آخر آن فرد چه ویژگی هایی دارد که به او صفت کاریزما را نسبت می دهند؟
در اینجا بطور خلاصه و ساده به مفهوم کاریزما و تعاریف آن پرداختیم.

کاریزما

 

کاریزما

 

برخی بر این باورند که با توجه به اینکه این کلمه ریشه در ارزش ها و احساسات دارد، شخص دارای کاریزما فردی است که بتواند برای اقناع مخاطبان خود، حرفش را با استدلال و محکم بزند، از خود اعتبار شخصی و اخلاقی نشان دهد و شوق و اشتیاق مخاطب خود را برانگیخته کند.

در این نگاه کاریزما بودن مهارتی است که دارای تکنیک هایی می باشد. که عمده این تکنیک ها در زمینه سخنوری است.
یعنی شما باید یاد بگیرید که چگونه و چطور مخاطب را همراه خود در رسیدن به آمال و اهداف کاری کنید و بتوانید در حوزه کلامی بیشترین اثربخشی را روی همکار، همراه و دیگران داشته باشد و در این رابطه از هیچ گزاره ای دریغ نمی کند تا شما تبدیل به یک سخنران خوب و قوی شوید. بعبارتی در این نگاه کسی دارای شخصیت کاریزماست که بتواند یک سخنرانی انگیزشی عالی با اقناع بسیار بالا داشته باشد.

کاریزما

برخی دیگر معتقدند که کاریزما مجموعه صفت ها و رفتارهایی است که در یک فرد وجود دارد و در نتیجه شخصیت فرد را جذاب، تاثیرگذار و الهام بخش میکند. وجود این صفات و رفتار ها باعث آن می شود که شما به راحتی میتوانید آن فرد پیدا کنید و تشخیص بدهید، به قول معروف قیافه طرف داد می زند که … .

یکی از مهم ترین شاخصه هایی که نشان از دارا بودن ویژگی کاریزماتیک در یک فرد می باشد این است که علاوه بر داشتن هزار و یک خصلت مثل جذابیت، سخنور بودن، اعتماد به نفس، وفاداری، ایده پرداز و … ، حسی است که ما به او داریم و آن حس قابل اعتماد بودن او است. بعبارتی ما در کنار او راحت هستیم و از در کنار او بودن لذت می بریم و احساس افتخار می کنیم.

 

تعاریف دیگری هم در تفهیم کاریزما ارائه شده است که تنها به یک مورد دیگه اشاره میکنم البته در دو دسته قبلی که ذکر شد تعاریف نزدیک به هم در یک دسته قرار داده شد.

در یکی از تعاریف مدیریت داریم که می گوید: مدیریت یعنی مهارت انجام دادن کارها با و به وسیله دیگران. در این جا برای معرفی کاریزما از این تعریف استفاده می شود و بیان میکند که کاریزما یعنی بتوانیم کاری کنیم که دیگران کار را مشتاقه انجام دهند و حتی آنها بتوانند افراد دیگر را که ما به آنها دسترسی نداشته ایم به انجام آن کار ترغیب نمایند.

چند نکته خلاصه درباره کاریزما

کاریزماتیک

 • کاریزما هم ذاتی است و هم اکتسابی
  تمام افرادی که احساس می کنند کاریزما ندارند با انجام تکنیک هایی می توانند این ویژگی را در خود ایجاد کنند مثل شنونده بودن تا گوینده بودن، ارتباط چشمی و… .
 • ویژگی های افراد دارای کاریزما متفاوت است
  افراد دارای کاریزما ویژگی های متفاوتی دارند اما شاید برخی از آنها یکسان باشد مثل اعتماد به نفس، ارتباط گیری مناسب، میل به پیشرفت و بهبود خود
 • عمده ویژگی های مشخص  در نظر دیگران
  مردم هم برای تشخیص فرد کاریزماتیک ویژگی های خاصی مدنظر دارند که البته برخی از آنها فراگیری دارد مانند احساس راحتی با فرد، جذابیت و قابل اعتماد بودن
 • جنبه های مختلف کاریزماتیک
  شخصیت کاریزماتیک می تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد بطور مثال هیتلر و یا چنگیز خان یک شخصیت کاریزما هستند اما از این ویژگی در جهت مثبت استفاده نکرده اند. از آنطرف نیز میتوان به گاندی اشاره کرد.

 کاریزماتیک باشید…

 

Sending
User Review
۳.۳۳ (۳ votes)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.